Quizy wiedzy ogólnej

Znajomość motywów literackich – nie tylko dla maturzystów

Napisane przez Karolina

Nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera – takie powiedzonko słyszało się za czasów PRL. Dzisiaj jednak same „szczere chęci” bynajmniej nie wystarczą, by zrobić karierę zawodową, w większości przypadków egzamin dojrzałości jest do tego niezbędny.

Jego forma ewoluowała na przestrzeni lat. Można dyskutować, czy testy maturalne zmieniły się na lepsze, czy zabijają w uczniach umiejętność samodzielnego i wielotorowego myślenia, czy też nie – niezmienny jednak pozostaje fakt, że trzeba przez to przebrnąć, a żeby to uczynić, odpowiednio się do egzaminu przygotować. Zresztą po latach też bywa przyjemnie zanurzyć się w licealnych wspomnieniach i sprawdzić, czy motywy literackie wciąż są żywe w naszej pamięci.

Zresztą motywy literackie to temat wykraczający poza przygotowania do matury. Można je ujmować na tyle sposobów, że w gruncie rzeczy sprawdzają ogólne oczytanie i obycie w kulturze. Czy wiesz na przykład, w jaki sposób ujmowano w sztuce motyw deszczu albo jak motyw kłamstwa przewija się w utworach literackich? Granicą jest tylko wyobraźnia, motywów literackich napotykamy bowiem masę, niekoniecznie tylko w szkolnych lekturach, zgłębianych z myślą o przystąpieniu do egzaminu dojrzałości.

O Autorze

Karolina