Różności

Matura to bzdura? Sprawdź swoją wiedzę na egzamin maturalny!

Napisane przez Karolina

Hej, za rok matura, za pół roku… śpiewał radośnie zespół Czerwone Gitary. Jak pamiętamy, puenta jednak prowadziła do tego, że matura miała być „znów za rok”. Tego zaś nikt sobie specjalnie nie życzy.

Matura to jeden z ważniejszych momentów przełomowych nie tylko w procesie naszej edukacji, ale w życiu w ogóle. Nazywa się go przecież egzaminem dojrzałości. Jest krokiem w dorosłość. Przestajemy być nastolatkiem-uczniem. Stajemy się osobą dorosłą, odpowiedzialną za swoje czyny i dalsze wybory: dla większości ludzi bowiem matura zbiega się w czasie z ukończeniem osiemnastu lat.

Często po upływie kolejnych dekad matura, niegdyś tak stresująca i przerażająca, wraca do nas we wspomnieniach w skojarzeniu z cudownym, inspirującym okresem życia. Czasem, gdy byliśmy młodzi, pełni werwy, marzeń i planów na przyszłość. Czasami zadajemy sobie wręcz pytanie, czy dzisiaj, z obecną wiedzą, również przeszlibyśmy bez problemu testy maturalne? Czy też może to, co kiedyś znaliśmy na wyrywki, uleciało i zniknęło z pamięci?

Quizy, których tematem jest matura, mają zatem rolę podwójną. Są skierowane do uczniów, którzy mają egzamin przed sobą, by sprawdzili poziom swojej wiedzy, usystematyzowali ją i uświadomili sobie ewentualne braki. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by zabrali się za nie również ludzie w dojrzalszym wieku, chętni do odbycia sentymentalnej podróży i sprawdzenia, jak wiele informacji z czasów szkolnych zostało im w pamięci. Czy wiedza maturalna nadal jest przydatna? Rozwiąż quiz i spróbuj się przekonać.

O Autorze

Karolina