Różności

Dyktando klasa 2. Dobre dobrego początki

Napisane przez Karolina

Każdy kiedyś od czegoś zaczynał, prawda? Oczywiście w przyszłości może się okazać, że składający mozolnie w jedno wyjątki ortograficzne uczeń zdobędzie najwyższe wyróżnienia w narodowym dyktandzie, ale żeby to osiągnąć, trzeba zbudować jakąś podstawę.

Taką podstawę wiedzy ortograficznej buduje się już na początku nauki w szkole podstawowej. To wtedy oswajamy się z pierwszymi regułami, czyli że słyszane przez nas w mowie „h” czasem przyjmuje w zapisie formę „ch”. Dyktando klasa 2 to sprawdzian dla najmłodszych adeptów języka polskiego, którzy stawiają dopiero pierwsze kroki w nauce geografii. Oczywiście niektórym będzie to szło bardziej swobodnie, innym nieco gorzej (zwłaszcza jeżeli cierpią z powodu dysleksji czy innych tego typu zaburzeń).

Niemniej powtarzanie to klucz do sukcesu, a najlepiej działa utrwalanie sobie reguł w praktyce, a nie jako encyklopedycznej listy zasad i wyjątków. Dlatego też świetnie w nauce ortografii sprawdza się po prostu czytanie jak największej liczby książek. Wtedy nawet nie zdajemy sobie sprawy, kiedy prawidłowy zapis wejdzie nam do głowy i co najważniejsze – utrwali się w pamięci.

O Autorze

Karolina