Quizy o lekturach

Testy z lektur, czyli sposób na skuteczną naukę

Napisane przez Karolina

W jaki sposób najlepiej uporządkować sobie przyswojoną wiedzę z jakiegoś pojedynczego tematu? Każdy ma na to zazwyczaj jakiś swój własny, sprawdzony sposób, w zależności od optymalnej dla niego formy przyswajania wiedzy. W przypadku lektur, zwłaszcza tych bardziej wymagających, bywa to jednak trudniejsze.

Czasami nawet ludzie, którzy po prostu uwielbiają czytać, napotykają na problemy podczas zapoznawania się z lekturami przewidzianymi przez szkolną normę programową. Czasami nie mogą odnaleźć się w archaicznym języku, czasami styl stosowany przez autora jest dla nich drażniący, a jeszcze w innych wypadkach kształt fabuły wydaje się abstrakcyjny i trudny do zrozumienia.

Nie ma jednak rady – wiedzę na temat obowiązkowych pozycji w programie nauczania prędzej czy później trzeba będzie udowodnić na sprawdzianie, podczas pisania wypracowania czy na egzaminie dojrzałości. Wszystkim pragnącym uporządkować i uładzić posiadane informacje z pomocą przychodzą testy z lektur. Ogólnie, z lotu ptaka, a często też bardziej szczegółowo przybliżają meandry fabuły, najważniejsze elementy i przełomy akcji, sylwetki bohaterów, wydarzenia w tle. Dzięki temu łatwiej stworzyć sobie wygodną bazę naukową, a także przekonać się, ile udało się zapamiętać.

O Autorze

Karolina