Quizy o lekturach

„Sklepy cynamonowe”. Wspomnienia z Drohobycza

Napisane przez Karolina

Opowiadania zawarte w zbiorze Sklepy cynamonowe to pokłosie młodzieńczych prób literackich Bruna Schulza, przeredagowane, uzupełnione i ostatecznie związane w przemyślaną całość.

Zbiór ten, który miał Schulzowi przynieść sławę w kręgach literackich (chociaż czasami również ostrą krytykę ze strony tych, którzy jego styl uważali za jarmarczną oprawę dla pustych przemyśleń) nawiązuje do wspomnień z czasów dzieciństwa samego autora. Miasto opisywane w opowiadaniach do złudzenia przypomina Drohobycz, w którym sam się wychował, a przewijająca się stale postać ojca ma wiele wspólnego z jego ojcem.

Powtarzające się motywy dotyczą dorastania, zdobywania nowych doświadczeń i przeżywania straty, dojrzałości płynącej z nauki z jednej strony, a z drugiej niemożności zrzucenia pewnych ograniczeń i okowów sięgających czasów dzieciństwa. W odniesieniu do lektury Sklepy cynamonowe test wiedzy o książce pozwala się zorientować, że mamy do czynienia z pozycją mocno przesyconą metafizyką, wręcz magią, zahaczającą o to, co nierealne, niezwykłe, niezwyczajne. Punktem odwołania jest tu osoba ojca głównego bohatera, pełniącego funkcję przewodnika tkwiącego między dwiema płaszczyznami rzeczywistości i dysponującego wiedzą, która jest zakryta przed oczami innych.

O Autorze

Karolina