Quizy o lekturach

„Awantura o Basię”. Kochać i uczyć kochania

Napisane przez Karolina

Najwcześniejsze dzieciństwo Basi jest naznaczone wielką tragedią – jej ojciec zaginął, a matka zginęła w tragicznym wypadku. Dziewczynka zostaje więc z pozoru sama na świecie, ale w gruncie rzeczy cała powieść dla młodzieży Awantura o Basię to hymn na cześć ludzkiej życzliwości.

Wokół Basi tworzy się krąg ludzi, którzy pragną jej pomóc, wesprzeć, zapewnić opiekę i dom. Co ważne, nie wynika to z poczucia obowiązku czy z nakazu, tylko z potrzeby serca. Z czasem osoba dziewczynki okazuje się spoiwem w relacjach między różnymi ludźmi, wyzwala w nich to, co najlepsze, wyrywa z marazmu i rozbudza pozytywne uczucia, o które by się nie podejrzewali, a także daje im odwagę, by podążyć za marzeniami, stać się kimś lepszym.

Również Basia, dorastając w otoczeniu dobroci i miłości, sama uczy się tę miłość i dobroć dawać, ale również ponosić odpowiedzialność za swoje wybory i rozumieć znaczenie obowiązku. Widzimy to dobrze w chwili, gdy odnajduje się jej zagubiony ojciec, któremu poświęca całe serce i wszystkie starania – oddając to, co kiedyś otrzymała. W książce Awantura o Basię test różnego typu przytrafia się prędzej czy później każdemu, wszyscy jednak wychodzą ze starcia zwycięsko i ostatecznie czują, że każda próba charakteru tylko ich wzmocniła, dodając blasku szczęśliwym chwilom.

O Autorze

Karolina