Quizy o lekturach

„Charlie i fabryka czekolady”. Czy boisz się słodyczy?

Napisane przez Karolina

Klasyczne pozycje z literatury dziecięcej i młodzieżowej mają to do siebie, że lubimy do nich wracać również w dojrzałym (a nawet w bardzo dojrzałym!) wieku. Jest w nich coś ponadczasowego, element przygody i tajemnicy, ale przede wszystkim przywołują emocje, które odczuwaliśmy jako małoletni czytelnicy.

Test z lektury Charlie i fabryka czekolady to dla uczniów okazja, by uporządkować sobie wiadomości na temat szalonych przygód chłopca, który – chociaż pochodził z niesamowicie wprost ubogiej rodziny – trafił na życiową szansę i udało mu się ją właściwie wykorzystać. Czemu jednak nie mieliby go rozwiązać również dorośli, którzy naukę szkolną mają już dawno za sobą?

To przecież całkiem dobry sposób, żeby obudzić nostalgię, przywołać radość towarzyszącą pierwszym przygodom czytelniczym, a także oddać sprawiedliwość nieposkromionej wyobraźni autora, co w pełni jesteśmy w stanie docenić dopiero po latach, ponieważ jako dzieci traktujemy jej przejawy jako coś zupełnie naturalnego. A przecież w książce Charlie i fabryka czekolady dzieją się rzeczy naprawdę szalone! Nie mówiąc już o tym, że przecież tak wielu z nas przyznaje się do pewnej słabości do słodyczy…

O Autorze

Karolina