Quizy historyczne

Sprawdzian z historii klasa 5 – Wczoraj i dziś

Napisane przez Karolina

W czwartej klasie szkoły podstawowej uczniowie przyswajali sobie przede wszystkim umiejętność myślenia w sposób historyczny, dowiadywali się, czym są źródła, jak się na nich pracuje i czym zajmuje się historia jako nauka, poznali też w zarysie najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski i świata.

W piątej klasie nadszedł czas na to, przy przyjrzeć się tematowi nieco bardziej szczegółowo. Wypada oczywiście zacząć od samego początku i faktycznie – sprawdzian z historii klasa 5 dział 1 dotyczy pradziejów, czyli pierwszych znanych nam cywilizacji. Z kolei następujący po nim sprawdzian z historii klasa 5 dział 2 koncentruje się już na starożytnej Grecji, dziejach jej świetności, a potem nieuchronnego schyłku, natomiast sprawdzian z historii klasa 5 dział 3 analizuje najważniejsze wydarzenia i postaci związane z potężnym starożytnym Rzymem. W ten sposób od starożytności podręcznik przechodzi w czasy średniowiecza.

Sprawdzian z historii klasa 5 dział 4 odnosi się do samych początków epoki, a sprawdzian z historii klasa 5 dział 5 do tego, jak funkcjonowało w czasach średniowiecza społeczeństwo. Ostatnie dwa działy podręcznika dotyczą już konkretnie historii Polski. Sprawdzian z historii klasa 5 dział 6 to początki polskiej państwowości i pierwsi władcy z dynastii Piastów, a sprawdzian z historii klasa 5 dział 7 obejmuje okres od XIII do XV wieku. Po zakończeniu pracy z podręcznikiem można zmierzyć się z podsumowującym całość testem, który zawiera sprawdzian z historii klasa 5 – Wczoraj i dziś.

O Autorze

Karolina