Quizy historyczne

Sprawdzian z historii klasa 8 dział 1 – II wojna światowa – Wczoraj i dziś

Napisane przez Karolina

I wojna światowa miała być tą wojną, która zakończy wszelkie inne. Nazywano ją długo Wielką – wskazując tym samym na jej zasięg, ale nawet nie przypuszczając, że należy tu mówić o czymś, co jest chronologicznie „pierwsze”.

Niestety jednak tak właśnie się stało, nie minęło wiele czasu, a wybuchł kolejny, jeszcze tragiczniejszy globalny konflikt. U jego źródeł leżało między innymi przekonanie Niemiec, że postanowienia traktatu wersalskiego były dla nich wybitnie krzywdzące. Hitler wydawał się odpowiedzią w drodze do odzyskania statusu potęgi, a jego apetyty okazały się mieć skalę, której nikt nie przewidział.

Sprawdzian z historii klasa 8 dział 1 – II wojna światowa – Wczoraj i dziś odnosi się do rozdziału otwierającego naukę z podręcznika w ósmej klasie szkoły podstawowej, a skupionego na wiedzy dotyczącej tych tragicznych wydarzeń. Rozważa przyczyny wybuchu II wojny, jej przebieg, poszczególne etapy, najważniejsze bitwy i dramatyczny los ludności cywilnej w podbitych krajach. To bardzo ważne – każdy z nas powinien zachować w pamięci, co miało wówczas miejsce, po to, by nigdy więcej się to już nie powtórzyło.

O Autorze

Karolina