Quizy o lekturach

Jak dobrze znasz lekturę „Ania z Zielonego Wzgórza”?

Napisane przez Karolina

Wiele już lat – cała epoka właściwie – minęło od czasu, gdy Lucy Maud Montgomery rozpoczęła swoją serię książek o Ani. Serię tak zawrotnie popularną, że nawet kiedy sama autorka nie miała już ochoty jej kontynuować, wymogło to na niej wydawnictwo, z którym współpracowała.

Rudowłosa sierota z Wyspy Księcia Edwarda, która trafia pod opiekę rodzeństwa Cuthbertów – Maryli i Mateusza – wrastając stopniowo w ich życie tak, że staje się dla nich droga nade wszystko (chociaż Maryla nigdy nie umiała okazać tego tak zupełnie wprost), podbiła serca milionów czytelników i podbija je nadal. Ania jest przyjaciółką dzieciństwa, z którą wielu z nas dorastało, ale wracamy do niej i w późniejszym, nawet bardzo dojrzałym wieku, by odświeżyć sobie dawne wspomnienie tej przyjaźni. Czaruje niekonwencjonalnością, bogatą wyobraźnią, wrażliwością, umiejętnością cieszenia się życiem i podziwiania świata. Śmiejemy się z jej egzaltacji i dziecięcych, wypływających z roztargnienia błędów, ale kibicujemy też ambicjom i współczujemy w przypadku kłopotów.

Nic dziwnego, że tak ważna dla wielu pokoleń książka trafiła na listę szkolnych lektur obowiązkowych. Niejednemu uczniowi przyjdzie zmierzyć się z napisaniem rozprawki czy wypracowania, którego tematem będzie Ania z Zielonego Wzgórza, a niektórzy doczekają się pewnie kartkówki sprawdzającej, czy na pewno uważnie książkę przeczytali. No właśnie, czy wystarczająco uważnie? Najprościej przekonać się o tym, rozwiązując test z lektury Ania z Zielonego Wzgórza. Po serii dwunastu pytań dla każdego ucznia stanie się jasne, na ile dobrze pamięta szczegóły fabularne i czy przypadkiem nie potrzebuje odświeżenia wiedzy, by wypaść na klasówce jak najlepiej!

O Autorze

Karolina