Quizy o lekturach

Jak dobrze pamiętasz lekturę „Tajemniczy ogród”?

Napisane przez Karolina

Tajemniczy ogród Frances Hodgson Burnett to powieść należąca do klasyki literatury dziecięcej. Będąc opowieścią o leczniczej mocy natury i uzdrawiającej sile przyjaźni, książka jest uznawana za najlepszą w dorobku autorki. To również szkolna lektura w podstawówce.

Jak to zwykle z lekturami bywa, trzeba je dobrze opanować, nigdy bowiem nie wiadomo, z jakim wyzwaniem przyjdzie się zmierzyć. Może niespodziewanie nauczyciel zdecyduje się zarządzić kartkówkę z pytaniami o treść książki, by sprawdzić, czy wystarczająco uważnie ją czytaliśmy? A może okaże się, że motywy poruszane w lekturze idealnie wpisują się w temat wypracowania, które mamy napisać? Im więcej gromadzimy wiedzy literackiej, tym lepiej dla nas. Już w podstawówce budują się podstawy, na których będziemy się opierać później – w szkole średniej i na studiach. Utrwalenie właściwych nawyków tylko pomoże podczas przygotowywania się do egzaminów bardziej złożonych aniżeli prosta kartkówka.

Test z lektury Tajemniczy ogród to przyjemny sposób na to, by sprawdzić swoją wiedzę dotyczącą powieści, przyswoić sobie lepiej i bardziej trwale szczegóły, które często mają zwyczaj po prostu umykać. Dzięki temu lepiej zapamiętamy nie tylko imiona postaci, ale również ich motywacje oraz wzajemnie łączące ich relacje. W ten sposób wcześnie, już w szkole podstawowej uczymy się patrzeć na książkę jak na całość, uwzględniać kontekst fabuły, wypływające z siebie zdarzenia. Uprzyjemniając sobie naukę, pozyskujemy wiedzę łatwiej i szybciej, dlatego warto szukać sposobów na walkę z nudą (chociaż nie chodzi o pójście na skróty – to nigdy się na dłuższą metę nie opłaca…).

O Autorze

Karolina