Quizy o lekturach

Jak dobrze pamiętasz lekturę „Przygody Tomka Sawyera”?

Napisane przez Karolina

Klasyczna powieść dla młodzieży Marka Twaina, zatytułowana Przygody Tomka Sawyera, została wydana w 1876 roku, a na polski rynek książkowy trafiła w 1901 roku. Za pośrednictwem przygód chłopca o wyrazistym charakterze i jego przyjaciół Twain kreśli portret małomiasteczkowej obyczajowości i realiów życia. Portret satyryczny i z przymrużeniem oka, dowodzący niezwykłego daru obserwacji pisarza.

Książka, która doczekała się kilku kontynuacji (innych, planowanych, Twain ostatecznie nie zrealizował) i licznych adaptacji filmowych, telewizyjnych i teatralnych, należy dzisiaj do kanonu lektur dla szkoły podstawowej w Polsce. W przypadku książki Przygody Tomka Sawyera test wiedzy na temat lektury jest jednym z narzędzi dostępnych uczniom, by zapanować nad znajomością materiału literackiego i poradzić sobie z mnogością wątków i postaci.

Chociaż Tomek Sawyer żył w czasach, które dla współczesnego młodego czytelnika mają staroświecki posmak, to jednak nie sposób nie polubić tego przemyślnego łobuziaka, pakującego się stale w kłopoty i doprowadzającego bliskich do rozpaczy i ciągłego bólu głowy. Poszukiwanie skarbu, błądzenie w labiryncie podziemnych jaskiń, czyhający na bohaterów złoczyńca – przygody Tomka i Hucka Finna są barwne i wciągające, nawet z perspektywy lat, które upłynęły od czasów pierwszego wydania.

O Autorze

Karolina