Zagadki i łamigłówki

Zagadki logiczne: poznaj sekret kreatywnego myślenia

Napisane przez Karolina

Nie zawsze mamy ochotę na długi, złożony z wielu pytań quiz. Czasami najlepszą zabawą jest szybki test, by rozruszać szare komórki. Wtedy z przyjemnością sięgamy po zagadki logiczne.

Zagadki logiczne łączą w sobie zazwyczaj minimum opisu i treści z koniecznością wyprowadzenia wniosków w oparciu o porządny wysiłek intelektualny. Oczywiście są zagadki prostsze, gdzie wystarczy odwołać się do podstawowych działań matematycznych, jakie wszyscy opanowaliśmy (albo powinniśmy opanować) w szkole. Są jednak również takie, które wymagają przełamania schematu, kreatywnego wyjścia poza utarte szlaki myślowe. Na pierwszy rzut oka wydaje się wręcz, że mamy za mało danych, by zadanie rozwiązać – wtedy zawsze przydaje się niekonwencjonalne bądź nawet abstrakcyjne myślenie.

Zagadki logiczne odwołują się zarówno do szeroko rozumianej matematyki – wtedy pomaga podstawianie, układy równań, zadania z niewiadomą – jak i do połączenia z nimi zdolności językowych, na przykład poprzez zadanie właściwego pytania, które doprowadzi nas do celu. Czasami okazuje się, że pierwsze podejście jest zupełnie nieudane i trzeba sobie stopniować trudność, żeby przestawić się na nowy tor rozumowania. Jest to jednak znakomite intelektualne ćwiczenie, które chroni przed marazmem i pozwala zachować sprawność umysłową, a wszak wiemy, że należy nad nią pracować z równym oddaniem, co nad kondycją fizyczną, jeżeli ma nam posłużyć do późnego wieku.

O Autorze

Karolina