Quizy psychologiczne

Czy masz cechy osobowości chwiejnej emocjonalnie typu borderline?

Napisane przez Karolina

Osobowość chwiejna emocjonalnie typu borderline to poważne zaburzenie, które – jeśli nie jest zdiagnozowane i odpowiednio leczone – może być niezwykle dojmujące dla chorego i jego otoczenia, a w skrajnych wypadkach nawet niebezpieczne.

Osoba z takim zaburzeniem bowiem cierpi na ekstremalną huśtawkę nastrojów. Potrafi przejść od obsesyjnej miłości do ostrej nienawiści w ciągu kilku sekund. Ponadto wiecznie towarzyszy jej lęk przed porzuceniem, który w sobie podsyca, nawet jeśli jest całkowicie wyimaginowany. Poszukiwanie mocnych przeżyć prowadzi osobę z takimi cechami na skraj wytrzymałości, jej życie jest często dosłownie życiem na krawędzi.

Prosty test borderline pomoże zorientować się, czy w osobowości naszej czy kogoś bliskiego, o kogo się martwimy, można zaobserwować cechy wiązane z chwiejnością emocjonalną. Oczywiście niemożliwe (i niewskazane) jest samodzielne stawianie sobie diagnozy, ostateczne wnioski może wyciągnąć tylko specjalista, niemniej test tego typu może pomóc w uporządkowaniu naszej wiedzy o tym, co nas trapi i co przejawia się w naszym codziennym życiu, również po to, by podsumować, z jakim problemem zwrócić się w pierwszym rzędzie do terapeuty. Najważniejsze to nie poddać się lękowi i odważyć się poprosić o pomoc, której potrzebujemy.

O Autorze

Karolina