Quizy o lekturach

„Pan Tadeusz”. Jedno z najsłynniejszych dzieł w polskiej literaturze

Napisane przez Karolina

Są takie dzieła literackie, bez których trudno sobie wyobrazić polską edukację szkolną i Pan Tadeusz właśnie do nich należy. Ta epopeja autorstwa Adama Mickiewicza ma status bez mała dobra narodowego. I w pełni na to zasługuje, zważywszy chociażby na bogactwo i staranność języka.

Z Panem Tadeuszem zapoznajemy się już we wczesnym okresie szkoły podstawowej, zazwyczaj zaczynając tę literacką przygodę od opanowania na pamięć treści Inwokacji rozpoczynającej utwór. Ciekawostka polega na tym, że w odróżnieniu od innych wierszy wkuwanych w szkole na pamięć, ten zazwyczaj zostaje z nami bardzo długo i jeszcze po latach potrafimy przywołać z głowy obszerne fragmenty, jeśli nie całość. Potem czytamy i analizujemy kolejne księgi, poznajemy barwne postacie i wraz z rozwojem wiedzy i świadomości uczymy się, jak umieścić je na tle wydarzeń historycznych i tym samym lepiej zrozumieć kontekst, w który wpisuje się Pan Tadeusz.

Z uwagi na to można śmiało powiedzieć, że test z lektury Pan Tadeusz przyda się każdemu uczniowi do utrwalenia i uporządkowania wiedzy, ponieważ z całą pewnością prędzej czy później będzie miał z tym utworem do czynienia, może nawet podczas egzaminu dojrzałości. A pewnie natknie się na niego niejednokrotnie również w rzeczywistości pozaszkolnej.

O Autorze

Karolina