Quizy o lekturach

„Kamienie na szaniec”. Czy znasz historię Rudego, Alka i Zośki?

Napisane przez Karolina

Aleksander Kamiński, czyli druh „Kamyk”, unieśmiertelnił w swojej książce młodych bohaterów okupacji, o których słyszał praktycznie każdy Polak: Rudego, Alka i Zośkę.

Wszyscy trzej byli osobami wyjątkowymi, obdarzonymi wybitną osobowością i niesamowitymi zdolnościami. Rudy był w stanie znakomicie opanować każdą dziedzinę i każdą umiejętność, do której się zabierał – czy to rysowanie, czy taniec, czy gotowanie… Alek promieniał optymizmem, odwagą, radością życia, nigdy nie przestawał pracować nad sobą. Zośka zaś, mimo delikatnych, dziewczęcych niemal rysów twarzy, które stały się źródłem jego pseudonimu – imponował charyzmą i naturalnymi zdolnościami przywódczymi.

Wokół tej trójki skupiali się też inni, ceniący sobie ideały harcerskie, wartość przyjaźni i patriotyzm. W imię walki o wolność byli skłonni do największych poświęceń, w imię przyjaźni zresztą również – akcja pod Arsenałem, której celem było odbicie skatowanego na przesłuchaniach Rudego, przeszła przecież do historii.
Dla czytelników, którzy dobrze znają i mają głęboko w sercu Kamienie na szaniec, test będzie zwyczajną formalnością. Dla uczniów, którzy stykają się z lekturą po raz pierwszy, będzie to natomiast okazja, by uporządkować wiedzę o swoich rówieśnikach z dawnych lat, którzy w dramatycznym okresie polskiej historii „potrafili pięknie umierać i pięknie żyć”.

O Autorze

Karolina