Quizy o lekturach

Jak dobrze pamiętasz lekturę „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza?

Napisane przez Karolina

Trudno chyba sobie wyobrazić dzieło bardziej polskie, częściej przytaczane jako narodowe, sztandarowy utwór i perłę rodzimej literatury.

Już we wczesnych latach szkoły podstawowej poznajemy fragmenty epopei Adama Mickiewicza, ucząc się doceniać i podziwiać potoczysty rytm rymów, barwne opisy, galerię postaci, charakterystyczne historyczne tło. Potem przychodzi nam przyswoić na pamięć nieśmiertelną „Inwokację”. Zapada ona w pamięć tak mocno, że nawet wiele lat po ukończeniu szkoły jesteśmy w stanie ją deklamować bez wahania. Tak, Pan Tadeusz to niezwykłe dzieło i jego miejsce w historii jest nie do podważenia. Nawet sam wieszcz nie zdawał sobie pewnie w pełni sprawy, że spod jego pióra spływa coś wiekopomnego.


Pan Tadeusz należy zatem do lektur, których znajomości wymaga się na lekcjach języka polskiego w sposób szczególny. Dla wielu nauczycieli to wręcz konik, więc oceniają swoich uczniów ze szczególną surowością. W odniesieniu do lektury Pan Tadeusz test jest dobrą metodą na sprawdzenie stopnia utrwalenia swojej wiedzy, a forma quizu przygotowuje do bardziej wymagających klasówek i sprawdzianów. Dzięki quizowi o lekturze można zanurzyć się w klimat dzieła i przywołać przed oczami jego kolejne mniej i bardziej złożone fragmenty, dzięki czemu patrzymy na Pana Tadeusza w sposób kompleksowy, dokładnie osadzając go w pamięci. Tak mocne podbudowanie i uporządkowanie może się przydać uczniom na każdym etapie edukacji, a nawet podczas egzaminu dojrzałości.

O Autorze

Karolina