Różności

Motywy literackie na maturze

Napisane przez Karolina

W okresie wakacji i letniego rozleniwienia perspektywa zmagań maturalnych wydaje się jeszcze bardzo odległa. Tyle czasu, a więc wszystko da się opanować i nie ma się czym martwić.

Oczywiście, że się da, byle jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i w kwietniu zacząć gorączkowe gromadzenie wiadomości. Lepiej już od września spokojnie planować sobie powtórki i sięgać po narzędzia, które usprawnią przyswajanie wiedzy. Są pewne elementy, których na pewno możemy się spodziewać i warto z wyprzedzeniem skupić na nich uwagę. Na przykład motywy literackie, matura nie byłaby pełna bez ich obecności.

Dla tych, którzy uważnie czytają lektury, a kontakt z książką sprawia przyjemność, nie powinny one stanowić szczególnie trudnego wyzwania. Wystarczy zapamiętać kilkanaście przykładowych motywów i umieć podeprzeć je literackimi przykładami, najlepiej różniącymi się w wymowie od siebie. Na tej bazie można bez obaw przystępować do egzaminu, a także radzić sobie z różnymi formami tematów na wypracowania.

O Autorze

Karolina