Quizy o lekturach

„Król Maciuś Pierwszy”. Młodzieży chowanie…

Napisane przez Karolina

Gdyby dzieci rządziły światem… książka Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy została napisana nie tylko z perspektywy kogoś, kto znakomicie rozumie dziecięcą psychikę, ale też osoby, która ma do najmłodszych podejście pełne szacunku.

Ten szacunek oznacza poza wszystkim również to, że chroni przed nadmiernym mitologizowaniem dzieciństwa i dziecka jako takiego. To nieprawda, że dzieciństwo to okres całkowitej niewinności i beztroski. Zdarzają się w nim tragedie, trudne wybory, rozdarcia, potknięcia, a nawet prawdziwy mrok. Dzieci, dorastając, uczą się świata – zarówno jego piękna i harmonijnych mechanizmów współżycia, jak i okrutnych zasad, które czasami rządzą jego funkcjonowaniem.

Król Maciuś Pierwszy swoją przygodę zaczyna jako nieświadomy malec, który marzy tylko o tym, by ktoś zdjął z niego ciężar odpowiedzialności. Z czasem jednak dostrzega, że to niewłaściwy kierunek postępowania i że tyle o sobie wiemy, ile nas sprawdzono. Zaczyna rozumieć znaczenie słowa obowiązek, szczerość, władza, odpowiedzialność za kogoś. Popełnia też błędy, czasami nawet znaczące, ale i przy tej okazji również odbiera ważną naukę – ponoszenia konsekwencji. Książka Król Maciuś Pierwszy jest zatem także cenną lekturą dla rodziców, ponieważ może ich skłonić do cennych refleksji na temat procesu wychowania z punktu widzenia dziecka.

O Autorze

Karolina